
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.87 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Output Current | 600 mA |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Type | Adjustable |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Max Output Current | 600 mA |
| Quiescent Current | 15 µA |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 2.25 MHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 15 µA |
| Min Output Voltage | 850 mV |
| Max Output Voltage | 5.5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Function | Step-Down |
Stock: 920
Distributors
pcbx
Unit Price$0.73392
Ext.Price$0.73392
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.73392 | $0.73392 |
| 10 | $0.58685 | $5.86850 |
| 25 | $0.53551 | $13.38775 |
| 50 | $0.48866 | $24.43300 |
| 100 | $0.44591 | $44.59100 |
| 300 | $0.42276 | $126.82800 |
| 500 | $0.40080 | $200.40000 |
| 1000 | $0.37830 | $378.30000 |
